Online corona virüsü testi nasıl yapılır? Corona virüs testi

Corona virüs şüphesi nedeniyle bugüne kadar ülkemizde 27969 kişiye test yapıldı. 24 Mart itibariyle vaka sayısı 1872, ölü sayısı ise 44‘e ulaşırken, online corona virüsü testi sağlık çalışanlarının oldukça yoğun olduğu şu günlerde büyük bir kolaylık sağlıyor. Özellikle belirtiler grip ile neredeyse aynı olduğu için insanlar halsizlik veya öksürük halinde corona virüs testi yaptırmak istiyor.

Sağlık Bakanlığı’nın hayata geçirdiği “Online Koronavirüs Kontrol Uygulaması” belirtileri taşıdığını düşünen veya yurt dışından gelen kişilerin şüphelerini gidermesine yardımcı oluyor. İşte internet tabanlı test için yapmanız gerekenler!

Online corona virüsü testi nasıl yapılır?

1. adım: Buraya tıklayarak veya “https://koronaonlem.saglik.gov.tr/” adresini ziyaret ederek test sayfasına ulaşıyoruz. Bu sayfada ilk adım olarak T.C. Kimlik No – Baba Adı – Doğum Yılı ve Telefon Numarası bilgilerini girdikten sonra “Ben robot değilim” seçeneğini işaretleyerek ve Devam Et” butonuna tıklıyoruz.

Online corona virüsü testi

2. adım: Başarılı bir şekilde giriş yaptığımızda üç soru bizleri karşılıyor. Bunlar şu şekilde;

Soru – 1: Son 14 gün içinde en uzun bulunduğunuz şehir

Soru – 2: Sağlık sektöründe çalışan birisi misiniz?

Soru – 3: Yandaki Hastalıklardan sizde olan varsa işaretleyiniz. (Kronik Akciğer Hastalığı, Diyabet (Şeker) Hastalığı, Yüksek Tansiyon, Kronik Karaciğer Hastalığı, Kronik Böbrek Hastalığı, Kronik Kalp Rahatsızlığı, Genetik Rahatsızlık, Düzenli romatizma ilacı veya ağrı kesici alıyorum, Kan Kanseri, Diğer Kanser Türkleri, Kemoterapi Görüyorum, Bağışıklık Sistemi Bozukluğu, Kortizon Tedavisi)

Online corona virüsü testi

3. adım: Son 14 gün içerisinde herhangi bir ülkeye seyahat ettiyseniz bunu belirtmeniz gerekiyor. Ek olarak son 14 gün içerisinde solunum yolu hastalığı (nezle, grip, zatürre vb.) olan birisi ile temasınızın olup olmadığı ve herhangi bir sağlık merkezinde bulunup bulunmadığınız soruluyor.

4. adım: Son aşamada şikayetinizin yani belirli semptomların olup olmadığı soruluyor. Bu kısımda yüksek ateşe ek olarak yeni başlayan: öksürük, nefes darlığı, boğaz ağrısı, baş ağrısı, göğüs sıkışması, burun akıntısı, vücut ağrıları, halsizlik, ishal, mide bulantısı veya kusma olup olmadığını belirtmeniz gerekiyor.

Online corona virüsü testi

Online corona virüs testi öneri niteliğinde!

Sonuçlar sadece öneri niteliği taşımaktadır ve nihai bir sonuç/kesinlik içermemektedir, tavsiye niteliğindedir. Online corona virüsü testi hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*