Huawei CEO’su iPhone itirafıyla şaşırttı! | Teknolojioku

Yapılan yaptırımlara karşı gelebilecek yeni bir yaptırımın Amerikalı şirketlere özellikle de Apple‘a büyük zarar vereceğini söyleyen Huawei CEO’su Ren Zhengfei, yaptığı bir röportajda ailesi için Apple ürünleri satın aldığını ve iPhone ekosistemini beğendiğini söyleyerek, Apple‘ı öğretmeni olarak gördüğünü ifade etti.

Huawei CEO’su iPhone itirafıyla şaşırttı!

Geçtiğimiz hafta Amerika başkanı Trump tarafından kara listeye alınan Huawei, bilindiği üzere artık ABD merkezli şirketler ile iş yapamıyor. ABD Ticaret Bakanlığı tarafınca kara listeye alınan Huawei‘nin Android lisansı iptal edilmişti. Google’ın yazılım ambargosunun yanı sıra Microsoft, Qualcomm ve Intel gibi ABD merkezli firmalar da Huawei ile olan işbirliklerini askıya almışlardı.

Bu durumdan en çok zarar görecek ismin Apple olacağı düşünülüyor. Zira Amerika ile Çin arasındaki ticari savaştan ve Huawei’ye yönelik adımlardan dolayı Apple’a bir Çin yasağının gelebileceği konuşuluyor.

Mobil anlamda ve nüfus dolayısı ile Çin pazarı çok büyük olduğundan dolayı böyle bir yasağın Apple’a milyar dolarlar kaybettireceği, gelirlerinin de ciddi bir bölümünü eriteceği ifade ediliyor. Son günlerde Çin vatandaşları arasında da Huawei’ye destek olmak adına Apple’ın boykot edelim tarzında söylemler bulunuyor.

Bu durum hakkında çok açık ve net bir açıklama yapan Huawei kurucusu Ren Zhengfei; Çin merkezli bir Apple yasağının olmayacağını, olması durumunda ise bunu protesto edeceğini belirtiyor.

“Amerika Birleşik Devletleri’nin önündeyiz. Gerilerinde olsaydık, Trump’ın bize saldırması gerekmeyecekti.” diyen Zhengfei, kendisinin bir politikacı olmadığını ve politik tartışmalara da girmek istemediğini ancak bir şekilde bu tartışmaların merkezinde kaldığını ifade etti.

”iPhone’un iyi bir ekosistemi var ve ailem yurt dışındayken, hala iPhone’ları satın alıyorum. Bu yüzden dolayı bir kişinin Huawei’ye olan sevgisi diğer kişilerinde Huawei telefonları seveceği anlamına gelmiyor.” ifadelerine yer veren Zhengfei açıklamanın devamında ise; “Apple benim öğretmenim, alana liderlik yapıyor. Bir öğrenci öğretmenine karşı gelmez. Asla.” dedi.

Yapılan bu açıklamanın gerçekten çok büyük ve önemli olduğunu ayrıca belirtelim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*